Porto'da kaldığımız süre boyunca Atlas Okyanusu'ndan çıkabilecek her türde deniz mahsulünü yemişizdir sanıyorum(Bknz. Ahtapot carpoccio,Fener Balığı, Barlam Balığı, Okyanus Levreği, kalamar, karides, midye, sardalya ve ismini bilmediğim daha niceleri). Sunumları mükemmel, ancak sunuma çok önem verdikleri için servisleri çok yavaş, biz sabırsız Türklere göre biraz ağır kalıyor.

Portekiz'de yine şehrin simgesi haline gelmiş Rabelo denilen geleneksel tekneler, şarap fıçılarının ve yolcuların taşınması için kullanılıyor. Douro Nehri boyunca yaklaşık 45 dakika süren, nehrin her iki kıyısında Porto şarabı üretilen üzüm bağları ve azulejo kaplı binaların eşsiz manzarasını seyredebileceğiniz tekne turu da kesinlikle yapılması gerekenlerden.

Şarabıyla ünlü olan şehre gelip de nasıl üretildiğini görmemek olmazdı değil mi? Bildiğiniz ayaklarıyla eziyorlar üzümleri ve fıçılara gelene kadar birçok evreden geçiyor. Kullanılan fıçıların malzemesine ve boyutlarına göre de şarapların tüketilebileceği süreler değişiyor. Regua mevkiinde bir şarap üreticisi olan Quinta Da Pacheca'da çok keyifli, bol kahkakalı bir zaman geçirdik. Şarap tadımı esnasında gezi boyunca bize eşlik eden rehberimiz Hüseyin Bey'den bir söz dizisi öğrendik. Artık şaraplarımızı yudumlamadan bunu tekrar ediyoruz!

'Arriba! Abajo! Al centro!'

Çok büyük bir araziye konumlanmış bu mekânın yemek yediğiniz yerinde ise uzansanız yeşile, ağaçlara dokunacakmışsınız gibi tarifi mümkün olmayan bir atmosferde yemek yiyorsunuz.

Porto'da geçirdiğimiz son gecede Graham's mahzeninde yer alan  Vinum At Graham's, Porto'ya veda ederken hafızamızda iz bırakacak şehre dair bütün güzellikleri seyredebileceğiniz harika bir yerdi.

 

•         Nereler gezilip, görülmeli?

Atlas  Okyanusu'na ayak basmalı, Livraria Lello, Braga, Ribeira, Gaia, Douro Nehri

 
•         Nerede ne yenir? 

5 Oceanos-Okyanus Levreği, Ahtapot ve Piri Piri, Quinta Da Pacheca-Oğlak ve Zeytinyağı, Ammar-Karides,Kalamar ve Sardalya


•         Gezi sonrası eve dönerken ne alınır? (Sizin tavsiyeniz ve yine sizce nereden alınacağı)

Mantardan yapılmış cüzdan/çanta ve seramik hediyelik eşyalar-Aliados meydanı çevresi, Porto Şarabı ve Zeytinyağı- Quinta Da Pacheca, Desperados!


•         Halkın kendine has özellikleri? 

Kibar


•         Sosyal yaşama dair bilmediklerimiz? 

Gündüz  sessiz-sakin ve kimselerin olmadığı dar sokaklar, gece tanıyamayacağınız eğlence yerlerine dönüşüyor.


•         Tek bir sözcükle  ……. (anlatılan yer)? 

Gizem

 

Merve KOŞARGELİR

Merve Koşargelir