Görkemli bir müze hissi veren Sao Bento Tren İstasyonu, yaklaşık yüz yıllık bir tarihe sahip. Öncesinde kilise iken 1900'lü yıllarda tren istasyonunun yapımına başlanmış. İçeri girdiğinizde yüksek tavanıyla şehrin tarihî olaylarının tasvir edildiği, mavinin tonlarında çinilerden yapılmış duvarları ile görülmeye değer!

Şehrin eski borsa binası olan Palacio da Bolsa(Borsa Sarayı) 19. yüzyılda şehre gelen yatırımcıları etkileyerek şehre yatırım yapmalarını sağlamak amacıyla inşa edilmiş, günümüzde Kültür ve Kongre Merkezi olarak kullanılıyor. Yuvarlak cam tavanlı Milletler Salonu ile karşılayan sarayın en gösterişli yerlerinden biri de özel bir akustiğe sahip,  Arap Salonu. İlginçtir ki Arap Salonu'nun kapısında 'Allah' yazıyor. Öyle ki Portekizlilerin Müslümanlığa karşı bir hayranlıkları olduğunu düşünmeden edemedik.

Borsa binası ile bitişik, büyüleyici bir diğer yapı da Gotik ve Barok mimarisinin özelliklerini taşıyan Sao Francisco Kilisesi(Altın Varaklı Kilise). Tasarımı için 400 kg altın kullanılan bu kilisenin zemininde ölmeden önce kiliseye bağış yaparak cennete gideceklerine inanan varlıklı kişilerin mezarları mevcut ve ne yazık ki içeride fotoğraf çekmek yasak.     

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Ribeira, rengarenk seramikler kaplı, bitişik nizam sevimli evleriyle Douro Nehri kıyısında yer alıyor. Karşı kıyıda ise Gaia olarak adlandırılan Porto şarabı mahzenlerinin bulunduğu bölge bulunuyor. Riberia'yı Gaia'ya bağlayan, Porto'nun simgesi hâline gelmiş Dom Luis I Köprüsü, Gustave Eiffel'in partneri ve Eyfel Kulesi'nin yapımında ona yardım eden Teofil Seyring tarafından inşa edilmiş. Eyfel Kulesi'ne benzerliği ile de dikkat çekiyor.

Riberia'nın renkli tarihi binaları arasından nehir kıyısına doğru inerken Dom Luis I Köprüsü'nü gören, Ortaköy Sahili'ne benzettiğim manzarasıyla Chez Lapin isminde restoranda keyifli bir öğle yemeği yedik. Kiremit kapta sundukları yemekleri, yumurtalı-tonbalıklı sosları ile beyaz Porto şarabı şahaneydi. Beyaz taş duvarlar, tavanlarına asılmış renk renk objeler ayrı bir hava vermişti Chez Lapin'e.

 

Merve KOŞARGELİR

Merve Koşargelir