Evde kaldığımız bu günlerde hafta sonunuzu neşelendirecek hem kendimizi bulacağımız hem de neşeleneceğimiz bir çok içeriği sizin için derledik. Sağlıklı günleri yeniden görmek ve sevdiklerimizi korumak için evde kalmak zorundayız . Her şey güzel olsun diye verdiğimiz bu mücadelede  kendimizi iyi hissedeceğimiz birbirinden güzel yerli filmlerle siz değerli okurlarımızın karşısındayız .

Evde vakit geçirmenin en keyifli yanı da hiç kuşkusuz film izlemek. Artmera Sanat Merkezi Editör Masası hafta sonunda değerlendirebileceğiniz en güzel yabancı filmleri Artmera Blog okuyucuları için araştırdı. İşte evde oturarak geçirmek zorunda olduğumuz karantina günlerinde izleyebileceğiniz ve içinizi ısıtacak birbirinden güzel beş ayrı yerli film! Evinizde eğlenceli zaman geçireceğiniz bu beş filme hem internette bulunan farklı video izleme sitelerinden hem de NETFLİX'den erişebilme fırsatına sahipsiniz. İşte sizler için hazırladığımız filmler.

 

Bizi Hatırla

Vizyon Tarihi: 23 Kasım 2018

Süre: 120 dk

Tür: Dram

Senarist: Çağan Irmak

Yönetmen: Çağan Irmak

Yapımı: 2018 - Türkiye

Kaan (Tolga Tekin) binbir emek ve zorlukla çalışma hayatında yükselmiş, başarılı bir iş kariyerine sahip olmuştur. Eşi, iki çocuğu ve işiyle ilgilenirken, bir sahil şehrinde yaşayan babası Eşref'i (Altan Erkekli) ise biraz ihmal etmiştir. Ancak günün birinde babasının geçirdiği rahatsızlık, onu babasının yanına gitmeye zorlar, ancak yoğun işlerinden ötürü babasını İstanbul'a, evine getirmeyi tercih eder. Son derece iyi niyetli ve iyi kalpli bir insan olan Eşref Bey, burada yük olduğunu hissedince geri dönmek ister. İçindeki bulundukları güç durum, özellikle Kaan için zor kararlar almayı ve sıkı bir vicdan muhasebesini gerektirecektir.

Bu film de ünlü yönetmen Çağan Irmak klasiklerinden biri aile hayatına bakışı kaybettiğimiz kültürel değerleri hatırlatır nitelikte, film kendi içsel eleştirilerinizi hatırlatırlatarak kendimizi durup dinleme fırsatı veriyor. Şehirleşme, betonlaşmaya alışma, ruhsuzlaşma, aile içi problemler insan ayrımı, kız çocuklarının eğitimine destek, birilerine güzel götürebilmek için hastalık derecesinde sağlıksız yaşamlar, Türk toplumunun dizi ve filmlere bakış açısı, aşka dair samimi ve saygılı gönül yaraları, dostluk, fedakarlık, unutulmak gibi bir çok konuya değinerek izleyicinin ilgisini her daim çekmeyi başarıyor. Bizim tavsiyemiz bu harika filmi peçetesiz izlememeniz. Film bittikten sonra hayatınızda bir şeylerin değişebileceğini düşünüyoruz.

 

Kelebeğin Rüyası

Vizyon Tarihi: 11 Ekim 2013

Süre: 138 dk

Tür: Biyografi, Dram

Yönetmen: Yılmaz Erdoğan

Senarist: Yılmaz Erdoğan

Yapımı: 2013 - Türkiye

Zonguldak'ta yaşayan, iki genç şair Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu, yeni yeni modernleşen bu madenci kentinde memuriyet hayatlarını sürdürürken, bir yandan da sanatla, edebiyatla ve en çok da şiirle iç içe yaşamaktadırlar. Ayakları üzerine yeni kalkan genç Cumhuriyet, bir yandan modernleşme çabasındayken, aynı yıllarda Avrupa'da da çetin bir savaş yaşanmaktadır. Belediye Başkanı'nın kızı Suzan'ın Zonguldak'a geri gelmesiyle Rüştü ve Muzaffer'in şiire olan inancı daha da artar. Henüz lise öğrencisi olan Suzan, çevrenin istememesine rağmen iki gençle yakın arkadaş olur. Fakat 1940'lı yılların vebası olan verem, iki genç insanın da sağlığını git gide tehdit etmektedir. Rüştü ve Muzaffer'in hem kendi gelecekleri, hem de dünyanın gidişatı hayra alamet değildir...
Yönetmenliğini ve senaristliğini Yılmaz Erdoğan'ın üstlendiği filmin yapımcılığı yine BKM'ye ait. Çekimler Zonguldak ve İstanbul'da gerçekleştirilen yapım aynı zamanda Zonguldaklı madencilerin de öyküsüne değiniyor. Oyuncu kadrosunda Erdoğan'ın yanı sıra Mert Fırat, Kıvanç Tatlıtuğ, Belçim Bilgin, Taner Birsel, Ahmet Mümtaz Taylan gibi genç-usta pek çok isim de yer alıyor.

Sanatsal zevki ön plana çıkaran yüksek bu filmde, Yılmaz Erdoğan’ın hem yazdığı hem yönettiği hem de oynadığını göreceksiniz. Kelebeğin Rüyası .Dram türündeki film katagorisi ile baştan sona akıcı bir şekilde ilerliyor, Gerçek bir hikayeden alınması da ayrı bir özellik katmış.Muhteşem oyuncu kadrosuyla Türk Sinaması’ nın seçkin eserleri arasında yerini çoktan aldı.

 

Yol Ayrımı

Vizyon Tarihi: 10 Kasım 2017

Süre: 150dk

Tür: Dram

Yönetmen: Yavuz Turgul

Senarist: Yavuz Turgul

Yapımı: 2017 - Türkiye

Mazhar, hayatını babasından devraldığı teskstil imparatorluğunu büyültmeye adamıştır. Bunun için de agresif ve acımasız yöntemler izlemekten çekinmez. Fakat Mazhar'ın yaşadığı trafik kazası birçok şeyi değiştirir. Kaza Mazhar'ın hayata yeniden tutunmasını sağlar. Belki böylece geçmişten bugüne fark etmeden taşıdığı ağır yükten de kurtulabilecektir. Bu değişim tabii ki kolay olmayacaktır. Karşılaştığı yol ayrımında, ailesi önünde bir engel olarak beklemektedir. Mazhar Kozanlı, yaptığı tercihin bedelini ödemek ya da pes etmekle karşı karşıya kalacaktır. Çıktığı bu yolda yeni dostlar ve mekânlar bulacak, yolu Nur’un Gemisi ve tayfasıyla da kesişecektir.

"Uzun tiradlar etkileyici anlar  kitaptan, şiirden, sinemadan almış eklektik bir film film çıkarılmış usta oyuncular Şener Şen ve Rutkay Aziz'in oyunculuğu ustalıkları yine ön plana çıkarılmış Doğrusuyla yanlışıyla kapitalizm karşıtı bir film izleyici ile buluşuyor. Bu baş yapıtı mutlaka izlemelisiniz.

 

Ölümlü Dünya

Vizyon Tarihi: 26 Ocak 2018

Süre: 107dk

Tür: Komedi

Yönetmen: Ali Atay

Senarist: Ali Atay, Feyyaz Yiğit, Ali Demirel, Volkan Sümbül

Yapımı: 2017 - Türkiye

Uzun yıllardır Haydarpaşa Garı'nda Anadolu Tat Lokantası'nı işleten 8 kişilik Mermer Ailesi, dışarıdan bakıldığında işinde gücünde, sıradan bir esnaf ailesi gibi görünmektedir. Ancak bu ailenin sakladığı büyük bir sır vardır. Aile üyeleri kiralık katillerden oluşmaktadır ve dünya çapındaki bir örgüt için çalışmaktadırlar. Ancak yaptıkları bazı hatalar sonrasında deşifre olup açığa çıkarlar. Bu noktadan sonra peşlerine düşen örgütten kaçmak dışında bir seçenekleri kalmayacaktır.
İlk olarak 26 Ocak 2018'de gösterime giren Ölümlü Dünya, 11 Mayıs'ta yeniden izleyicilerle buluştu.

Leyla ile Mecnun dizisinin gönülleri fetheden Mecnun'u Ali Atay'ın Limonata'nın ardından ikinci yönetmenlik denemesi olan komedi filmi "Ölümlü Dünya", daha en başından yarışa 1-0 önden başlıyor. Ali Atay kaliteli komedinin içinden gelen bir isim. Mizahı, oyunculuğu, diyalogları, halkın neyi sevip neyi sevmediğini bilen bir sanat adamı. Dolayısıyla oyunculardan ne beklemesi gerektiğini iyi biliyor. Hoş zamanlar geçireceğiniz hafta sonunuzu neşelendirecek ölümlü dünya izleyiciden tam not almışa benziyor

 

Aykut Enişte

Vizyon Tarihi: 24 Mayıs 2019

Süre: 109 DK

Tür: Aile, Komedi

Yönetmen: Onur Bilgetay

Senarist: Cem Gelinoğlu, Giray Altınok

Yapımı: 2019 - Türkiye

Aykut Enişte, yalnızlığından şikayetçi olan ve aile özlemi çeken bir adam olan Aykut'un hikayesini konu ediyor. Aykut, evlenip yuva kurmanın hayali ile yaşayan genç bir adamdır. Sevgili Nurhan ile hayallerini gerçekleştirmeye adım adım yaklaşan Aykut, beklenmedik bir durumla karşı karşıya kalır. Düğüne bir hafta kala dükkanına hırsız giren Aykut, tüm birikimini kaybeder. Dükkana hırsızın girmesi, sadece Aykut’un maddi kaybına neden olmaz aynı zamanda başına türlü işler açılmasına da neden olur. Dükkana bakmak için sigortadan gelen Gülşah'ın, Aykut’tan küçük bir iyilik istemesi hepsinin hayatının değişmesine neden olur. Kendi halinde kimsesiz bir adam olan Aykut, bir anda kendisini iki ailenin damadı olarak bulur. Aykut, içine düştüğü bu karışık durumdan kendisini kurtarmayı başarabilecek midir? Oldukça eğleneceğiniz komedi türündeki film yer yer duygulundırırken yer yer güldürecek.

 

Dünyayı etkisi altına alan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen koronavirüs salgınına karşı verdiğimiz savaşta oldukça zaman geçti ama biraz daha sabırlı olmalı ve evde kalmalıyız. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen bu iki günlük süre evde olmanın keyfini çıkarmalıyız. Sağlıklı ve mutlu bir gelecek için, hayat eve sığar.

Artmera