Hepimizin gündemini dolduran koronavirüs salgınının tehlike saçtığı bu günlerde ne kadar süreceğini bilmediğimiz bu karanlık süreç hepimizi endişelendiriyor. Ülkemiz ve tüm dünyanın bu süreci en az yarayla atlatabilmesini umduğumuz şu zamanda en önemlisi umudumuzu ve psikolojimizi sağlıklı bir şekilde koruyabilmek. Bir süreliğine kendimiz ve sevdiklerimiz için dış dünyayla bağlantımızı kesmemiz gerekiyor. Okuyucularımızın, sosyal mesafeyi koruyarak hijyen önlemlerini uygulamaları ve bağışıklık sistemlerini güçlü tutmaları birinci önceliğimiz. Fakat hayat devam ederken önemsediğimiz bir şey var. Kaliteli zaman. Evde geçen zamanı dolu dolu geçirmenizi önerdiğimiz bu günleri keyifli hale getirebilecek bir içerik hazırladık.

Evde vakit geçirmenin en keyifli yanı da hiç kuşkusuz film izlemek. Artmera Sanat Merkezi Editör Masası hafta sonunda değerlendirebileceğiniz en güzel yabancı filmleri Artmera Blog okuyucuları için araştırdı. İşte evde oturarak geçirmek zorunda olduğumuz karantina günlerinde izleyebileceğiniz ve içinizi ısıtacak birbirinden güzel dört ayrı yabancı film! Evinizde eğlenceli zaman geçireceğiniz bu dört filme hem internette bulunan farklı video izleme sitelerinden hem de NETFLİX'den erişebilme fırsatına sahipsiniz. İşte sizler için hazırladığımız filmler.

 

Stajyer

Orijinal İsmi: The Intern

Vizyon  Tarihi: 25 Eylül 2015

Süre: 121dk

Tür: Dramatik Komedi

Yönetmen: Nancy Meyers

Senarist: Nancy Meyers

Yapımı: 2015 - ABD

70 yaşında dul bir emekli olan Ben Whittaker (Robert De Niro) hala yapabileceği birşeyler olduğunu göstermek için genç ve güzel Jules Ostin (Anne Hathaway) tarafından kurulmuş bir moda sitesine kıdemli stajyer olarak katılır.

Zekice diyaloglar, iyi bir kurgu, sağlam bir senaryo ve tabi Robert De Niro Zaten hikaye şüphesiz ilgi çekici. Başrolde De Niro ve Hathaway'ı görünce filmi izlememeniz  için bir neden kalmıyor. Hikayenin işlenişi çok etkileyiciyi. Komik ve bir o kadar duygusal bir film. Bir işe sahip olmakla, bir işin size sahip olması arasındaki farkı net olarak anlayabiliyorsunuz ve yaşlansanız dahi bazı şeylerin hala ne kadar diri olduğunu idrak edebiliyorsunuz.

 

Kör Nokta

Orijinal İsmi: The Blind Side

Vizyon  Tarihi: 17 Kasım 2009

Süre: 129dk

Tür: Biyografi, Dram, Spor

Yönetmen: John Lee Hancock

Senarist: John Lee Hancock

Yapımı: 2009 - ABD

Michael Lewis'in "The Blind Side: Evolution of the Game" adlı kitabından uyarlanacak olan film evsiz bir çocukken iyi bir aile tarafından büyütülerek bu yıl NFL'de en iyi oyuncu seçilen Michael Oher'in hayatı anlatılacak.

Oscar ödülleriyle alakalı filmleri izlemeye karar verdiğinizde ilk tercih ettiğiniz en güvenilir filmlerin başında geliyor. Dolu dolu iki saat yaşatıyor bu film izleyenlere. Hoş vakit geçirmenin yanında oyuncuların da parmak ısırtan performansını görmek harika. Son dönemlerde izleyeceğiniz en sıcak en samimi ve en iyi filmlerden biri. Sandra Bullock un enfes oyunculuğu eşliğinde birde Quinton Aaron'nun duru, inandırıcı ve güçlü oyunculuğunun filmi izlenir kılan en önemli etkenler olmasının yanında anlattığı olayın ilginizi oldukça çekicektir. Kendi yaşıtlarından farklı, sorunlu ve zor durumdaki zenci bir gencin hayata tutunma mücadelesi ve en sonunda kazandığı zafer etkili, yalın bir dille sunulmuş bizlere yönetmen John Lee Hancck tarafından.

 

Sıkıysa Yakala

Orijinal İsmi: Catch Me If You Can

Vizyon Tarihi: 31 Ocak 2003

Süre: 141dk

Tür: Biyografi , Dram , Macera ,

Yönetmen: Steven Spielberg

Senarist: Jeff Nathanson

Yapımı: 2002 – ABD

FBI’ın ünlü “En Çok Arananlar” listesinde yer alan en genç dolandırıcısının gerçek yaşam öyküsü... Frank Abagnale Jr henüz 18 yaşına gelmeden doktorluk, avukatlık ve büyük bir hava yolu şirketinde pilot yardımcılığı yaptı. Kılık değiştirme ustası olan Abagnale, aynı zamanda son derece zeki bir dolandırıcıydı. 16 yaşındayken başladığı çek sahtekarlığını 26 ülkede sürdürerek milyon dolar çapında dolandırıcılık yapan Abagnale  ABD tarihinin en başarılı banka soygununu gerçekleştirdi.

Pembe pantere benzer jeneriğiyle bir tür kaçan kovalanır teması işlendiğinin işaretini veren, ailecek izlenmesi tebessüm ve sevgi çemberi ile sonuçlanabilecek hareketli resim örneği Süper kurgusuyla harika oyunculuklarıyla özellikle Spielberg ne yapsa izlerim diyenlerden iseniz doğru tercihtesiniz.

 

Küçülen Hayatlar

Orijinal İsmi: Downsizing

Vizyon Tarihi: Mayıs 2017

Süre: 135dk

Tür: Dram , Bilim Kurgu

Yönetmen: Alexander Payne

Senarist: Alexander Payne , Jim Taylor

Yapımı: 2017 – ABD

Dünya nüfusunun kontrol edilemez boyutlarda artışı, bilim insanlarını bir çözüm arayışına itmiştir. Sonunda Norveçli bilim insanları, dahiyane bir fikri başarıyla uygulamaya sokmuştur: Buna göre insanların bedenlerini çok küçük boyutlara indirgeyerek dünyadaki yer ve kaynak tüketimini minimuma indirmek mümkün olmuştur. Aynı zamanda 'küçültülmüş' insanların dünyasında para çok daha değerli, yaşam çok daha rahat ve kolay gözükmektedir. Böyle bir hayatın çekiciliğine kapılan Paul (Matt Damon) ve Audrey (Kristen Wiig) çifti de 'küçültülmeye' karar verir...

21.Yüzyılın gerçekleri olarak hayatımızda var olan nüfus artışı, kaynak tüketimi, mevsim değişiklikleri, karbon salınımı, daha iyi bir hayat isteği gibi konulara bilim adamlarının çözümü minyatür boyutlara küçülmek olur. Yine de insan 13 cm de olsa insandır. Aldanır ve seçme hakkını kullanır. Terk edilir, yalnızlık çeker, pişman olur üstelik geri dönüşü de olmayan yollara girilebilir. Fakat artık sadece 13 cm boyutunda olduğu bir hayatın içindedir ve yeni bir çevre ve iş için yeni bir adım atar. yeni insanlar tanır hatta yeni insanlar tanırken varoluş amacını sorgular , nerede bulunması gerektiğine dair yine seçim yapmak zorunda kalır. kendine uygun, yalnızlığını bastırabilecek, faydalı bir şeyler yapacak bir yol arkadaşıyla hayata devam eder.

Filmde, 21. yüzyılın gerçekleri olarak hayatımızda var olan nüfus artışı, kaynak tüketimi, mevsim değişiklikleri, karbon salınımı, daha iyi bir hayat isteği gibi konulara bilim adamlarının çözümü minyatür boyutlara küçülmek oluyor. Alternatif hayatlarda dahi sınıf ayrılıklarının olduğu açık şekilde vurgulanıyor. Yeni yaklaşımları olan bu hayatta, insanlar hep yaşamak için yeni şartlara uyum sağlamaya çalışıyor.

 

Bütün dünyayı kasıp kavuran koronovirüs salgınını yenmek için büyük çoğunluğumuz evde. Bu karantina günlerinde yapılabilecek en güzel etkinliklerden biri de çayını alıp, filmini açıp keyfini çıkarmak. Eğer mümkünse evde kalarak sevdiklerine ve kendine değer kat çünkü evde hayat var. Sağlıklı ve mutlu bir bir gelecek için, hayat eve sığar.

Artmera