Ülkemizde sıkça Dünya Tiyatrolar Günü olarak da ifade edilen Dünya Tiyatro Günü, insan ruhunu ifade eden tiyatroyu yaşatmak ve bu değerli sanat dalını hatırlatmak amacı taşır.

Uluslararası Tiyatro Toplumu ve UNESCO tarafından 1948 yılında Prag'da kurulan Milletlerarası Tiyatro Enstitüsü ( International Theatre Institute - ITI ) yada bilinen adıyla Uluslararası Tiyatrolar Birliği'nin 1961 yılında aldığı kararla 27 Mart günü, Dünya Tiyatro Günü olarak kabul edildi. Her yıl 27 Mart günü dünyanın her yerinde bugün çeşitli etkinliklerle kutlanır. Tiyatroyu insanlara sevdirmek, sahne sanatlarına ilişkin bilgi ve deneyimin paylaşılarak geliştirilmesi amaçlanır. Ülkemizde Dünya Tiyatro Günü ile ilgili ilk ulusal bildiriyi, Devlet ve Şehir Tiyatrolarının bugünlere gelmesinde büyük emeği olan Muhsin Ertuğrul yazmıştır.

Tiyatronun doğuşu tam olarak bilinmemekle birlikte, ilkel insanın sevinç ve heyecanla çıkarttığı seslerle dans etmesi olarak biliniyor. Topluluk halinde yaşamaya başlayan insanoğlu zamanla figürler hareketler seslerle birlikte bir sanat ortaya koydu böylece yüzyıllar boyunca tiyatro bir meslek haline geldi. Hayatın her anına yansıdı insan psikolojisini ve toplumun yaşadıklarını sahneye taşıyarak içselleştirdi.

İlk çağlarda Tuluat adı verilen sahnesiz ve metinsiz tiyatro oyunları oynandı daha sonra yazılı tiyatro yapıtları gün yüzüne çıktı ve günümüze kadar geliştirilerek ulaştı.

Türklerde ise tiyatro çok eskilere dayanan orta oyunu ile onun gölge oyunu biçiminden başlar. Gölge oyunu arkadan ışıklandırılan beyaz bir perde üzerine belli tipteki kuklaların hareket ettirilmesi ve konuşturulması ile yansıyan Karagöz oyunlarıdır.

Tiyatro oyunculuğu özel eğitimi gerektiren bir meslektir. Tiyatro öğretimi konservatuar ve özel oyunculuk kurslarında  yapılır. Tiyatro; yazarların dram, komedi, trajedi türünde yazdıkları eserlerin sahnede oynanması sanatıdır. Tiyatro bu durumda bir gösteri sanatı olarak tanımlanır.

Bu 27 Martta ülkemizde ve dünyada oldukça yaygınlaşan koronavirüs önlemleri kapsamında tüm Türkiye’de tiyatrolar kapalı olacak. Bu yıl dünya tiyatroları suskun ve hüzünlü. Yaşanan felaketin ardından sahneler ve onu yaşatan değerli tiyatrocular umuyoruz ki koronavirüsü sahnede de yenmeyi başaracak ve çok kıymetli eserleri ile insanımızın ruh dünyasına yeniden ışık tutacaktır.

Dünya Tiyatro Günümüz Kutlu Olsun.

Artmera